واژگان تخصصی شیرآلات

قطعاً برای ورود به هر صنعتی اطلاع از لغات تخصصی آن یک امر ضروری محسوب می‌شود. از همین رو بخشی تحت عنوان لغات تخصصی شیرآلات صنعتی در قسمت بلاگ کاسپین شیر کادوس، اصطلاحات و واژه‌های پرکاربرد به کار رفته شده در این صنعت را بررسی می‌کند. برخی از لغات ترجمه دقیق به زبان فارسی ندارند و فقط توضیحی راجع به آن‌ها داده شده است. در این بخش از واژگان تخصصی شیرآلات صنعتی کلمات با حروف M و N و O بررسی شده‌است.

M

Magnetic particle inspection: یکی از روش‌های تست است که در آن ذرات مغناطیسی مورد بازرسی قرار گرفته و فرورفتگی‌ها، ترک‌ها و ناهماهنگی‌ها مشخص می‌شود (به این تست معمولاً MT یا MPI گفته می‌شود). این تست جزو دسته تست‌های Non-destructive (تست‌های غیر مخرب) محسوب می‌شوند.

Manual handwheel:  هندویل عضوی از شیر است که به صورت دستی عمل کرده و به منظور باز و بسته کردن و تغییر مکان شیر از آن استفاده می‌شود. زمانی که از هندویل در شیرهای صنعتی استفاده می‌شود نیازی به عملگر خودکار نیست.

Manual valve: این نوع از شیرها به صورت دستی عمل می‎‌کنند و دارای هندویل یا اهرم می‌باشند که معمولاً برای سرویس‌های قطع و وصل به مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Maximum allowable operating pressure: حداکثر فشاری است که می‌تواند به طور ایمن در خطوط لوله عبور کند و به صورت بار یا کیلوپاسکال بیان می‌شود. مقدار این فشار بر اساس نوع متریال استفاده شده، حداکثر دمای عملیات و فشار خط لوله تعیین می‌شود.

Metal seat: طراحی نشیمن‌گاه به طریقی که در آن سطح اتصال ثابت و اجزای کلاژر متحرک هر دو از فلز ساخته شده است. نشیمن‌گاه‌های فلزی میزان نشتی بیشتری نسبت به نشیمن‌گاه‌های نرم دارند، اما آن‌ها می‌توانند در دماها و فشارهای بالاتر استفاده شوند

Mill test report: گزارش تست آنالیز شیمیایی و فیزیکی مواد است. به طوری خواص شیمیایی و فیزیکی متریال مصرفی در شیرها می‌‍بایست مطابق با استاندارد باشد. این گزارش معمولاً توسط خریدار درخواست شده و توسط تولید کننده تهیه می‌شود

Multiported: شیرهای چند راهه شامل مجراهای ورودی و خروجی مضاعف برای عبور جریان می‌باشند. طراحی شیرهای توپی و شیرهای سماوری برای شیرهای چند راهه مناسب می‌باشند.

Multi-turn: دسته‌ای از شیرها (مانند شیرهای کروی، شیرهای دروازه‌ای ، شیرهای سوزنی و …) که برای تغییر حالت شیر از وضعیت کاملاً بسته تا کاملاً باز نیاز به چندین بار چرخاندن استم دارد

N

National pipe thread: یک رزوه‌ی مخروطی است که برای اتصال اجزای پایپینگ در خطوط لوله مورد استفاده قرار می‌گیرد

Needle valve: شیرهای چند چرخشی هستند که نام خود را از شکل سوزنی اجزای کلاژر خود گرفته‌اند. طراحی شیرهای سوزنی مانند شیرهای کروی می‌‎باشد. معمولاً در سایزهای کوچک موجود بوده و در سیستم‌های ثانویه برای کاربردهای قطع و وصل استفاده می‌شوند.

Non-destructive examination: دسته‌‎ای از تست‌ها هستند که برای تعیین ویژگی‌های یک قطعه از مواد سازنده شیر و یا قابل اطمینان بودن آن در استفاده انجام می‌شوند. این تست‌ها بدون ایجاد هیچ گونه آسیب یا تخریب به مواد صورت می‌گیرند.

Non-return valve: شیرهای یک‌طرفه که فقط اجازه عبور جریان در یک جهت را به سیال می‌دهندو مانع از برگشت جریان عبوری می‌شوند.

Non-rising stem: شیری که استم آن رزوه شده است و چرخش یک اپراتور ثابت باعث بالا رفتن مجرابند (اجزای کلاژر) به منظور باز کردن شیر و پایین آمدن آن برای بستن شیر استفاده می‌شود.

Normally closed: شیری که معمولا در طول عملیات بسته است. در بسیاری از موارد این شیرها به  وسیله‌ی یک دستگاه مکانیکی در حالت بسته قفل می‌شوند.

Normally open: شیری که معمولا در طول عملیات باز است. در بسیاری از موارد این شیرها به  وسیله‌ی یک دستگاه مکانیکی در حالت باز قفل می‌شوند.

O

On-Off valves: شیرهایی که فقط برای کاربردهای قطع و وصل جریان مورد استفاده قرار می‌گیرند و نمی‌توان با استفاده از آن‌ها عبور جریان را کنترل و یا تنظیم کرد.

Operating medium: منبع تغذیه‌ای که برای به کار افتادن یک عملگر استفاده می‎شود که این منبع تغذیه می‌تواند به صورت نئوماتیکی، هیدرولیکی یا الکتریکی باشد.

Operating pressure: فشاری که در آن یک شیر معمولا تحت شرایط عادی عمل می کند. این فشار کم‌تر از فشار طراحی است.

Operating temperature: دمایی که در آن یک شیر معمولا تحت شرایط عادی عمل می کند. این دما کم‌تر از دمای طراحی است.

Operator: اپراتور یک دستگاه ضمیمه، هندویل، اهرم و یا آچار است که جهت باز و بسته کردن شیر و یا تغییر مکان اجزای کلاژر (مجرابند) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

O-ring: یک رینگ (حلقه) الاستومر که جهت آب‌بندی بهتر در شیر به کار می‌رود.