لغات تخصصی صنعت شیرسازی حروف P و Q

قطعاً برای ورود به هر صنعتی اطلاع از لغات تخصصی آن یک امر ضروری محسوب می‌شود. از همین رو بخشی تحت عنوان لغات تخصصی صنعت شیرسازی در قسمت بلاگ کاسپین شیر کادوس، اصطلاحات و واژه‌های پرکاربرد به کار رفته شده در این صنعت را بررسی می‌کند. برخی از لغات ترجمه دقیق به زبان فارسی ندارند و فقط توضیحی راجع به آن‌ها داده شده است. در این بخش از لغات تخصصی صنعت شیرسازی کلمات با حروف P و Q بررسی شده‌است.

P

Packing: یکی از عناصر نرمی که به عنوان آب‌بند برای جلوگیری از نشتی سیال در استم‌ها به کار می‌رود. این متریال داخل پگینک باکس قرار می‌گیرد.

Packing box: محفظه‌ای است که استم (ساقه) از داخل آن عبور می‌کند. این محفظه شامل Packing material،Lantern rings،Guides و دیگر لوازم لازم برای جلوگیری از نشتی می‌باشد

Parallel gate valve: شیرهای دروازه‌ای موازی از مجرابند تخت به شکل دیسک (Disk Gate) استفاده می‌کنند که بین دو نشیمن‌گاه موازی جای می‌گیرند. یک نشیمن‌گاه در بالادست و دیگر نشیمن‌گاه در پایین‌دست است.

Peek: مخفف شده Polyether ether ketone می‌باشد که در دسته‌ی متریال‌های با استحکام بالا در نشیمن‌گاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آشنایی با دیگر متریال شیرهای صنعتی

Penstock valve: یکی از انواع ساده شیرهای دروازه‌ای می‌باشد که در کانال‌های باز استفاده می‌شود. معمولاً در واحدهای آب تصفیه یافت می‌شود

Pilot valve: یک شیر کوچک است که به نیروی کمی نیاز دارد تا باعث عملکرد یک شیر بزرگتر شود. مانند شیرهای سوزنی 

Pinch valve: پینچ ولوها دارای دو لوله‌ی پلاستیکی انعطاف‌پذیر می‌باشند که سیال (که معمولاً دوغاب‌ها هستند) از داخل آن‌ها عبور می‌کند. دو عنصر خارجی فلزی به منظور قطع و تنظیم جریان‌، این لوله‌های پلاستیکی را در بر گرفته‌اند.

(Piping and instrument diagram (PFD: از لغات تخصصی صنعت شیرسازی بوده و نشان‌دهنده یک طرح اساسی از سیستم فرآیند است و شامل مواردی نظیر تجهیزات، شیرها و ابزارهای مرتبط می‌باشد.

Piping schedule: یکی از روش‌های بیان قطر لوله می‌باشد که برای مثال به صورت Sch 40، Sch 80 و … نوشته می‌شود. هر چه عدد بزرگتر باشد ضخامت لوله نیز بزرگتر است.

Pitting corrosion: خوردگی سطحی که به شکل حفره‌های کوچک یا چاله ظاهر می‌شود. باگذشت زمان اندازه این حفره‌ها افزایش می‌یابد

Plug: یکی از انواع مجرابندها است که بیشترین کاربرد را در شیرهای دروازه‌ای دارد و شکلی مخروط مانند د ارد.

Plug valve: شیر صنعتی که از یک پلاگ که به صورت استوانه‌ای یا مخروطی است استفاده می‌کند و می‌توان با چرخش 90 درجه‌ای شیر را باز و بسته کرد. شیرهای سماوری هم بیشتر برای کاربردهای قطع و وصل به کار می‌روند. عملکرد شیرهای سماوری مشابه شیرهای توپی می‌باشد.

Pneumatic actuator: عملگرهای نیوماتیکی برای عملیات‌‎های خودکار و نیمه‌خودکار استفاده می‌شوند. این عملگرها با فشار هوا که بر دیافراگم یا پیستون متصل به استم اعمال می‌شود و هوا را به سمت استم شیرحرکت می‌دهند.

Polyethylene: یک ترموپلاستیک (ماده‌ای که دراثر گرما نرم و شکل‌پذیر می‌شود) انعطاف‌پذیر می‌باشد که مورد استفاده آن در نشیمن‌گاه‌های شیر است

Polypropylene: ترموپلاستیکی است که به اندازه پلی‌اتیلن انعطاف‌پذیر نیست

Poppet: مجرابند در شیر یک‌طرفه که توسط فنر در جای خودش نگه‌داشته می‌شود

Porosity: به معنی تخلخل است. در فرآیند ریخته‌گری زمانی که فلز مورد نظر را ذوب می‌کنند حباب‌های ریز هوا روی آن ایجاد می‌شود. زمانی که فلز سرد می‌شود این حباب‌های ایجاد شده به حره تبدیل می‌شوند، استحکام شیر را ضعیف کرده و می‌تواند باعث ایجاد شکستگی در اجزا شود.

Positioner: دستگاهی است که سیگنا‌ل‌های الکتریکی یا نیوماتیکی را از کنترلر دریافت کرده و با موقعیت فعلی شیر مقایسه می‌کند. در نهایت اگر موقعیت شیر درست نباشد پوزیشنر فشار وارد می‌کند یا از فشار وارده بر شیر می‌کاهد تا در جای درستی قرار گیرد.

Positive material identification: یک فرآیند تست است که در آن متریال نمونه آزمایش مشخص می‌شود. این تست می‌تواند با تقریب بالایی ترکیبات شیمیایی را شناسایی کند.

Pressure drop: به معنی اختلاف فشار بین جریان بالادست (جریان ورودی) و جریان پایین‌دست (جریان خروجی) از شیر می‌باشد.

Pressure reducing valve: یک شیر خودعملگر می‌باشد که برای کاهش هرگونه فشار اضافی در سیستم به کار می‌رود، برای مثال فشار بخار. همچنین این شیرها را با عنوان PRV می‌شناشند. اگر فشار درونی شیر از حدی بیشتر شود که اجزای کلاژر به نشیمن‌گاه بچسبند، این شیر عمل می‌کند.

(Process flow diagram (PFD : یکی دیگر از لغات تخصصی صنعت شیرسازی است که یک طرح کلی از فرآیند را در یک کارخانه مشخص می کند و شامل ابزارها و تجهیزات خط خواهد بود. در این دیاگرام، سایز لوله‌ها و اجزای یوتیلیتی ممکن است نمایش داده نشوند.

Proximity switch: یک سوئیچ محدود که موقعیت شیر را بدون برقرار کردن هیچ‌گونه تماس فیزیکی نشان می‌دهد. این سوئیچ از سنسور آهنربایی یا الکتریکی برای شناسایی موقعیت شیر استفاده می‌کند.

PSI: مخفف عبارت Pounds per square inch می‌باشد. تقسیم پوند بر اینچ به توان 2 که از واحدهای اندازه‌گیری فشار می‌باشد

PSIA: کوتاه شده عبارت Pounds per square inch absolute می‌باشد، پوند بر اینچ مربع (مطلق). این فشار زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فشار بدون در نظر گرفتن فشار محیط بیان می شود.

PSIG: کوتاه شده عبارت Pounds per square inch gauge می‌باشد. این واحد زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فشار نسبت به فشار اتمسفر استاندارد بیان شود.

PT: کوتاه شده عبارت Penetrant Test می‌باشد که به معنای آزمون مایعات نافلز است که از روش‌های آزمون غیرمخرب می‌باشد

PTFE: پوششی است که بر روی بدنه شیرها قرار می‌گیرد و به عنوان واشر استفاده می‌شود و مخفف Polytetrafluoroethylene است.

Q

Quarter turn: شیرهایی که برای تغییر حالت از موقعیت کاملاً باز تا موقعیت کاملاً بسته تغییر زاویه 90 درجه‌ای انجام می‌دهند. مانند شیرهای توپی، سماوری و پروانه‌ای