قطعاً برای ورود به هر صنعتی اطلاع از لغات تخصصی آن یک امر ضروری محسوب می‌شود. از همین رو بخشی تحت عنوان لغات تخصصی شیرآلات صنعتی در قسمت بلاگ کاسپین شیر کادوس، اصطلاحات و واژه‌های پرکاربرد به کار رفته شده در این صنعت را بررسی می‌کند. برخی از لغات ترجمه دقیق به زبان فارسی ندارند و فقط توضیحی راجع به آن‌ها داده شده است. در این بخش از لغات تخصصی شیرآلات صنعتی کلمات با حروف R و S بررسی شده‌است.

R

عملگر چرخ شانه‌ای (Rack & pinion actuator): یک مدل اکچویتر که همراه با شیرآلات ربع‌گرد استفاده می‌شود. این اکچویترها نیروی نیوماتیکی و هیدرولیکی را به منظور حرکت دادن Flat-toothed rack که گیربکس را برای باز و بسته کردن مجرابند می‌چرخاند، ذخیره می‌کنند. برای آشنایی با دیگر مدل عملگرها کلیک نمایید

عملگر چرخ شانه‌ای

رادیووگرافی (Radiography): یکی از روش‌های تست و بررسی می‌باشد که در آن از X-ray (اشعه ایکس) برای تهیه یک عکس از درون قطعه مورد تست استفاده می‌شود. نتایج رادیوگرافی بر روی یک فیلم تخلخل، Porosity (مواد اضافی که درون حفره‌های قطعه به دام افتاده‌اند) و شکستگی‌های متریال را نشان می‌دهد.

Raised face flange: یک نوع از اتصال فلنجی است که سطحی برآمده دارد. این قسمت برآمده می‌تواند با انواع مختلفی از دندانه‌ها همراه باشد. این نوع از اتصالات فلنجی فشار بیشتری را تحمل کرده و آب‌بندی بهتری را فراهم می‌کند.

Raised face

پورت کاهش یافته (Reduced bore): مجرای کاهنده که در آن قطر درونی شیر از قطر قسمتی از شیر که به خط لوله متصل می‌شود کمتر است.

Reduced-port valve: نوعی از شیرآلات که قطر مجرای درونی آن از قسمت ورودی و خروجی کمتر است. شیر توپی دارای مجرای کاهنده افت فشار بیشتری نسبت به نوع Full bore دارد.

Regulating valve: نوعی شیر صنعتی است که برای تنظیم جریان استفاده می‌شود تا فشار خروجی ثابت بماند.

Ring type joint: یک اتصال فلنجی که در سطح اتصال خود دارای شیار مدور است، جایی که یک رینگ فلزی نرم قبل از اتصال سطح فلنجی و پیچ شدن داخل آن قرار می‌گیرد. رینگ فلزی نرم، معمولاً بیضی یا شش ضلعی است، که پس از اتصال فلنج‌ها و پیچ شدن به منظور آب‌بندی بهتر تغییر شکل می‌دهد. مدل ring type joint معمولاً برای فشارهای بالا در خطوط لوله استفاده می‌شود و به صورت مخفف RTJ نمایش داده می‌شوند.

فلنج rtj

S

Safety valve: یک نوع شیر اطمینان که به منظور کاهش فشار مضاعف در سرویس‌های گاز یا بخار طراحی شده‌ است (برای توضیحات کامل‌تر روی شیر ایمنی کلیک نمایید)

Sampling valve: شیر نمونه‌گیری است که به راکتور یا خط لوله متصل می‌شود و یک نمونه کوچک از سیال را به منظور اطلاع از تغییرات صورت گرفته روی سیال خارج می‌کند

Screwed bonnet: یک نوع بونت با رزوه‌های نری که به بدنه شیر با روزه‌های مادگی متصل می‌شود

بونت رزوه‌ای

 

 

 

 

 

 

 

 

 Screwed end connection: این نوع از اتصالات برای فشارهای پایین مناسب هستند. آن‌ها مقرون‌به‌صرفه بوده و به سرعت و بدون دردسر سرهم شده و دو سر آن در خط لوله رزوه می‌شوند. اتصالات رزوه‌ای در صورت بروز نشتی نیاز به تعویض کامل دارند و از مشکلات آن‌ها امکان تعمیر است

Seal load: در شیرآلات خطی، نیروی تولید شده بر روی استم توسط اکچویتر باید به اندازه‌ای باشد که بر انواع نیروهای مختلفی که بر شفت هنگام باز و بسته کردن و تغییر موقعیت مجرابند شیر اعمال می‌شود غلبه کند

Seal weld: در اتصالات جوشی در داخل ولو شیارهایی ایجاد می‌کنند که آب‌بندی بهتر انجام شود

Seat: نشیمن‌گاه سطح درونی بدنه است که برای ایجاد آب‌بندی با مجرابند اتصال پیدا می‌کند. در مجرابندهایی که حرکت خطی یا رفت و برگشتی در یک پین یا ترونیون دارند، زمانی که شیر بسته است، مجرابند در تماس با نشیمن‌گاه قرارمی‌گیرد.

Seat pressure differential: اختلاف بین فشار عملیاتی و فشار تنظیمی برای سیستم

Seating torque: مقدار گشتاوری که با چرخاندن عملگر در اثر باز و بسته کردن شیرآلات ایجاد می‌شود

Shaft: میله‌ای که مجرابند را به عملگر یا اکچویتر متصل می‌کند

Shut-off: زمانی که شیر در موقعیت بسته قرار دارد و جریان متوقف می‌شود

Shut-off valve: نوعی شیر که به طور کامل بسته می‌شود و دارای آب‌بندی بهتری می‌باشد (فقط به منظور باز و بسته کردن به کار می‌رود و نه تنظیم موقعیت شیر)

Single-acting actuator: یک نوع از اکچویتر است که هوا وارد محفظه‌ای در آن می‌شود. این فشار هوا در برابر یک دیسک عمل نموده و آن را حرکت می‌دهد.

Sliding gate valve: یک نوع از شیرهای دروازه‌ای که در آن یک صفحه‌ی مستطیلی به عنوان مجرابند وجود دارد

Slurry: یک نوع سیال فرآیندی است که به صورت مخلوط جامد در مایع می‌باشد

Soft seat plug: الاستومری که داخل رینگ فلزی در محل نشیمن‌گاه در شیرهای کروی قرار گرفته است

Solenoid: از لوازم جانبی است که به عملگر متصل می‌شود و نقش یک دستگاه کنترلی را ایفا می‌کند. هم‌چنین می‌تواند ذخیره هوایی را تنظیم کند به طوری که اکچویتر جریان را باز، بسته یا خفه کند.

Solenoid valve: یک شیر با عملگر الکتریکی است که جهت کنترل سیالات هیدرولیکی و نیوماتیکی استفاده می‌شود

Speed of response: سرعت عمل کردن یک اکچویتر را می‌گویند که گاهی Stroking speed نیز به آن گفته می‌شود

Spiral wound gasket: نوعی گسکت که از قسمت‌های نرم و سخت تشکیل شده و عمل آب‌بندی را انجام می‌دهد. یک نوار از جنس استنلس استیل داخل گسکت به منظور ایجاد یک دیسک دایره‌ای با فضاهای کوچکی که با گرافیت یا دیگر متریال نرم غیر فلزی پر می‌شوند پیچانده می‌شود. این نوع گسکت بین دو فلنج قرار می‌گیرد

Split body: معمولاً به شیرهای توپی اطلاق می‌شود که از بیشتر از یک بخش تشکیل شده و چند تکه می‌باشند

Spring: در اکچویترهای دیاگرامی، فنر (spring) جزئی است که نیروی لازم برای مقاومت در برابر پیستون را ایجاد می‌کند.

Spring rate: مقدار نیروی حاصل از فنر زمانی که در یک اندازه گیری خاص فشرده می شود

Stroke: میزان حرکت مورد نیاز در شیرآلات از نوع خطی یا چرخشی برای تغییر حالت از وضعیت کاملاً بسته تا کاملاً باز

Swing check valve: شیر یک طرفه‌ لولایی که از بدنه (Body) ، بونت (Bonnet) و یک دیسک که به یک پین (Hinge) متصل شده‌ تشکیل شده است

شیر یک‌طرفه لولایی